Zobacz promocje Szybka oferta Porozmawiajmy Porozmawiajmy

Inwestycja w ekologię, inwestycja w przyszłość

Zainwestować w zieloną energię postanowił, i to kolejny raz Rafał Kwiecień. Świętokrzyski przedsiębiorca, który od lat świetnie radzi sobie w biznesie. Jest współwłaścicielem  firmy logistycznej Regesta, funkcjonującej na rynku już ćwierć wieku. Każdy kolejny rok, to większa liczba zleceń, kontrahentów i miejsc, na których działa i rozwija się firma. Ekspansja firmy oznacza także większą, z roku na rok liczbę pracowników. Obecnie jest to już ponad pół tysiąca osób. 

– Jako dostawca usług transportowych i logistycznych jesteśmy w pełni świadomi odpowiedzialności na nas ciążącej, dlatego działalność prowadzimy z największą dbałością o środowisko naturalne. Regesta od dawna interesowała się możliwością inwestowania w zieloną energię. To w związku z czekającą nas globalną transformacją energetyczną, która wymusza odejście od energii produkowanej w oparciu o paliwa kopalne. Jedną z alternatyw jest produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem promieniowania słonecznego. Rynek farm fotowoltaicznych zaczął się w ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwijać, zwiększył się dostęp do technologii, a co za tym idzie, znacząco (względem ostatnich pięciu lat) obniżyły się nakłady inwestycyjne w przeliczeniu na 1 MW – mówi Rafał Kwiecień, prezes firmy Regesta.

Jak dodaje, rośnie też świadomość dużych konsumentów, którzy stawiają sobie za cel pozyskiwanie coraz większej ilości energii ze źródeł odnawialnych – “zielonej energii”. To z kolei znacząco poprawia możliwości jej sprzedaży na rynku, bez wsparcia systemem aukcyjnym. 

– W tym celu powołaliśmy spółkę celową Solar-R, która zajmuje się inwestycjami w energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych w tym wypadku energię słoneczną. Solar-R ma już wybudowaną farmę fotowoltaiczną o mocy 2 MW w miejscowości Lesica w gmine Piekoszów. Farma w lutym rozpocznie  produkcję i wprowadzanie do sieci energii – informuje Rafał Kwiecień.

Projekt w Bogucicach o mocy 15,2 MW

Kolejna inwestycja, to farma o mocy 15,2 MW realizowana w miejscowości Bogucice w gminie Pińczów. -Inwestycja realizowana jest w dwóch etapach: 8 MW i 7,2MW. Generalnym wykonawcą  jest firma EkoEnergia Polska z Kielc, która zaprojektowała i przygotowała całą dokumentację techniczną. Budowa pierwszego  etapu jest już na bardzo zaawansowanym poziomie. Kończymy palowanie i montaż konstrukcji wsporczej. W najbliższym tygodniu planowane są dostawy paneli z portu w Rotterdamie. Równorzędnie prowadzone są prace związane z przyłączeniem farm do sieci energetycznej. W tym przypadku jest to kabel do GPZ Pińczów o długości ponad 6 kilometrów – wyjaśnia Rafał Kwiecień. Zakończenie prac i uruchomienie produkcji planowane jest na koniec maja 2021.

Prezes firmy tłumaczy, że rozpoczęcie budowy drugiego etapu farmy o mocy 7,2 MW, planowane jest na przełomie lutego i marca. W tym przypadku również EkoEnergia Polska jest odpowiedzialna za całość prac związanych z projektowaniem i budową. Zakończenie prac i uruchomienie produkcji planowane jest na przełom czerwca i lipca 2021. Solar-R pracuje nad kolejnymi projektami dużych farm fotowoltaicznych, które są w różnym stopniu zaawansowania. – Do końca 2022 roku planujemy oddać do użytku farmy o mocy 50 MW. Biorąc pod uwagę aktualne koszty przygotowania inwestycji i budowy, stopa zwrotu w zależności od formy finansowania i pozyskania kapitału waha się od 8 do 11 lat. Rozważamy również inne źródła pozyskiwania zielonej energii. Aktualnie analizujemy inwestycje w biogazownie, które zapewniają bardzo stabilną produkcję energii i mogłyby doskonale działać w modelu hybrydowym z farmami PV – informuje Rafał Kwiecień. 

Farma fotowoltaiczna o mocy 1MW wybudowana przez EkoEnergia Polska

Zaoszczędzić może każdy

Budowa farmy w Bogucicach jest obecnie największym kontraktem realizowanym przez kielecką firmę EkoEnergia Polska. Firma wykonuje projekty związane z zieloną energią od wielu lat, nie tylko w Świętokrzyskiem, ale w całym kraju.

– Kontrakt dotyczący budowy farmy w Bogucicach jest w tej chwili naszą największą realizacją, ale jednocześnie jest jednym z bardzo wielu zadań. Wykonujemy instalacje dla klientów indywidualnych, samorządów, a także przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć rachunki – mówi Łukasz Dziedzic, prezes EkoEnergii. 

Jak podkreśla, firma miesięcznie wykonuje kilkaset instalacji u klientów indywidualnych. – Jesteśmy firmą rodzinną, rozwijamy się od lat i od lat poszerzamy grono klientów. Zadowoleni odbiorcy polecają nas kolejnym, doceniając zaangażowanie. Wystarczy do nas zadzwonić, żeby uzyskać niezbędne informacje, powiemy jaką instalację możemy wybudować na określonej działce, czy domu, ile będą trwały prace, a przede wszystkim, ile dzięki fotowoltaice można zaoszczędzić. Nasze usługi są kompleksowe. Państwo do nas dzwonią, informują o potrzebach, a my odpowiadamy za projekt odpowiedniej instalacji, dokumentację, łącznie z wnioskiem o dotację do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – tłumaczy Łukasz Dziedzic.

EkoEnergia Polska zyskuje zaufanie samorządów

Poza zadowoleniem klientów indywidualnych, ważne dla EkoEnergii jest także zaufanie samorządów z całego kraju. Firma pracowała m.in. na zlecenie Urzędu Miasta w Końskich, urzędów w Łagowie i Rakowie. 

– W Końskich wygraliśmy przetarg i na zlecenie samorządu zakładaliśmy ekologiczne instalacje u mieszkańców miasta i gminy – przypomina Łukasz Dziedzic. Podkreśla, że mimo pandemii, zainteresowanie zieloną energią rośnie. 

– Wiele osób pracuje zdalnie, więcej czasu spędza w domu i zastanawia się co można poprawić w gospodarstwie, jak zaoszczędzić, to jest dla wielu osób ważne. Istotne jest też szukanie oszczędności przez przedsiębiorców. Fotowoltaika daje takie możliwości. Bycie „eko” staje się modne – tłumaczy Łukasz Dziedzic. 

Jakie są konkretne korzyści? – Ostatnio w Pomorzanach w gminie Końskie, zamontowaliśmy w domu jednorodzinnym instalację fotowoltaiczną, dzięki której nasi klienci zapłacą ponad 3 tysiące złotych rocznie mniej za energię. Myślę, że taka kwota stanowi istotną część wielu budżetów domowych – dodaje prezes EkoEnergii Polska.

EkoEnergia Polska Sp. z o.o. funkcjonuje na rynku od października 2013. Oferuje m.in. montaż pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych a także budowę farm fotowoltaicznych. Spółka pracuje zarówno dla gospodarstw indywidualnych, firm, instytucji, jak i całych gmin. Doświadczony i profesjonalny zespół specjalistów kompleksowo zajmuje się każdym z klientów. Spółka przygotowuje analizę potrzeb, precyzyjnie dobiera instalację, którą w sprawny i szybki sposób montuje.

Inwestycja z pewnym zyskiem

Jak podkreślają eksperci z firmy EkoEnergia Polska, inwestycje w zieloną energię cieszą się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców m.in. dlatego, że to dziedzina, która bardzo dynamicznie się rozwija. Poza tym wprowadzanie rozwiązań ekologicznych w firmach staje się powoli koniecznością. 

– Jest sporo inwestorów, którzy posiadają nadwyżki finansowe i chcą je wykorzystać. Do tej pory, wiele osób decydowało się m.in. na inwestycje w nieruchomości. Jednak, przez pandemię, ten rynek podobnie, jak inne nie są już tak opłacalne. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na alternatywne rozwiązanie – budowę farm fotowoltaicznych – mówi Piotr Juszczyk, dyrektor finansowy firmy EkoEnergia Polska.

EkoEnergia Polska zachęca do inwestycji w zieloną energię

Jak tłumaczy, EkoEnergia Polska proponuje osobom, które chcą zainwestować w zieloną energię kilka rodzajów rozwiązań. Wszystko w zależności od posiadanych funduszy i potrzeb.

– Mogą zgłaszać się do nas osoby, które są właścicielami działek, żeby wybudować farmę. Potrzebna jest nieruchomość o powierzchni co najmniej 1,5 hektara. To wystarczy żebyśmy mogli rozpocząć przygotowania. Taka działka daje możliwość budowy farmy o mocy 1 MW – tłumaczy Piotr Juszczyk.

Pracownicy Ekoenergii pomagają przyszłym inwestorom na każdym etapie. – Na początku sprawdzamy, czy działka spełnia wszystkie warunki umożliwiające budowę. Chodzi m.in. o możliwość podłączenia do sieci elektrycznej i zapisy planu zagospodarowania przestrzennego –mówi Piotr Juszczyk.

Kolejnym etapem jest zebranie odpowiednich pozwoleń i przygotowanie dokumentacji. Potem rozpoczyna się budowa, a cały proces trwa ok. 2 lat. Jeśli taki okres wydaje się inwestorowi zbyt długi, może kupić gotową farmę, lub taką, która jest w trakcie budowy.

Różnorodne farmy fotowoltaiczne

– W naszej ofercie mamy farmy różnej mocy w różnych częściach kraju. Gotowe, takie które można kupić od razu, albo takie, które są na różnym etapie inwestycji. Potencjalnym inwestorom pomagamy także w znalezieniu działek. Wystarczy chcieć zainwestować w zieloną energię a my wskażemy odpowiedni produkt – zapewnia Piotr Juszczyk.

Osoby, które chcą zainwestować w budowę farm, mogą starać się o pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Piotr Juszczyk podkreśla, że inwestycje w zieloną energię gwarantuje zysk, a branża fotowoltaiczna jest  jedną z najprężniej rozwijających się. 

– Nie ma większych problemów, żeby sprzedawać energię. Zapotrzebowanie na nią ciągle rośnie, co powoduje, że wraz z nią rośnie cena. Ponadto Polska ma przed sobą nie lada zadanie. Zgodnie z założeniami porozumień paryskich, powinniśmy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 40 procent do roku 2030. Możemy tego dokonać tylko dzięki inwestycjom w zieloną energię – mówi Piotr Juszyk

EkoEnergia Polska – inwestycje w zieloną energię

Siedziba firmy EkoEnergia Polska mieści się przy ul. Olszewskiego 21 w Kielcach. Osoby zainteresowane inwestycją w zieloną energię mogą dzwonić pod numer 41 278 72 75, 500 010 119 lub pisząc na adres biuro@ekoenergiapolska.pl

Łukasz Dziedzic – prezes firmy EkoEnergia. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej, wydziału Energetyki i Paliw. Założyciel firmy i motor rozwoju przedsiębiorstwa. Otwarty na ludzi i nowe inwestycje. O zielonej energii może mówić godzinami. Doskonale potrafi doradzić, jak zaoszczędzić montując odpowiednią instalację i ile można zarobić inwestując w budowę farmy fotowoltaicznej. 
Prywatnie tata Franciszka i Stanisława, którzy każdego dnia dają mu siłę i energię, by z optymizmem rozpoczynać kolejny dzień.

Rafał Kwiecień – od ponad dwudziestu lat prezes i jeden z dwóch akcjonariuszy REGESTA Spółka Akcyjna, która  tworzy grupę powiązanych firm. W ramach Regesta Group, działa kilka spółek w Polsce i Niemczech. Prowadzi działalność na zasadach zdrowej i uczciwej konkurencji oraz poszanowania dobrych obyczajów i słuszności interesów klienta. Wartością nadrzędną jest szacunek i dbałość o potrzeby człowieka, zarówno w kontaktach z klientami, jak i we współpracy z pracownikami. W działalności biznesowej dąży do bycia liderem w swojej dziedzinie.
Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Mieszkaniec Ponidzia i pasjonat motoryzacji.

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Wyrażając zgodę, zgadzasz się na używanie plików cookie zgodnie z naszą polityką plików cookie.

Privacy Settings saved!
Ustawienia prywatności

Gdy odwiedzasz dowolną stronę internetową, może ona przechowywać lub pobierać informacje w Twojej przeglądarce, głównie w postaci plików cookie. Kontroluj swoje osobiste usługi plików cookie tutaj.


Niezbędne pliki cookie zapewniają podstawowe funkcje, takie jak bezpieczeństwo, zarządzanie siecią i dostępność. Możesz je wyłączyć, zmieniając ustawienia przeglądarki, ale może to wpłynąć na działanie witryny.

Używamy niezbędnych plików cookie, aby nasza strona działała. Chcielibyśmy również ustawić opcjonalne pliki cookie dotyczące wydajności, aby pomóc nam je ulepszyć. Nie ustawimy opcjonalnych plików cookie, chyba że je włączysz. Korzystanie z tego narzędzia spowoduje ustawienie pliku cookie na Twoim urządzeniu, aby zapamiętać Twoje preferencje.

Chcielibyśmy ustawić pliki cookie Google Analytics, aby pomóc nam ulepszyć naszą stronę internetową poprzez zbieranie i raportowanie informacji o tym, jak z niej korzystasz. Cookies zbierają informacje w sposób, który nikogo bezpośrednio nie identyfikuje. Aby uzyskać więcej informacji na temat działania tych plików cookie, odwiedź naszą stronę Prywatność i pliki cookie.

Odrzuć wszystkie usługi
Zaakceptuj wszystkie usługi