Wodór jest jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej. Jest to paliwo czyste, wydajne i o dużym potencjale magazynowania energii. W związku z tym, zarówno Polska, jak i Unia Europejska konsekwentnie dążą do rozwoju gospodarki wodorowej. W tym kontekście istotną rolę odgrywa współpraca między podmiotami gospodarczymi i instytucjami publicznymi. Jednym z przykładów takiej współpracy jest partnerstwo między firmą EkoEnergia Polska a Świętokrzyską Doliną Wodorową.
EkoEnergia Polska – jesteśmy spółką z wieloletnim doświadczeniem w branży odnawialnych źródeł energii. Działalność firmy koncentruje się na instalacjach OZE i usługach doradczych.
Świętokrzyska Dolina Wodorowa to klaster gospodarczy, którego celem jest rozwój gospodarki wodorowej w województwie świętokrzyskim. W skład klastra wchodzą przedsiębiorstwa z różnych branż, w tym firmy zajmujące się produkcją, magazynowaniem i dystrybucją wodoru, a także firmy wykorzystujące wodór w swoich procesach produkcyjnych.
Współpraca między EkoEnergia Polska a Świętokrzyską Doliną Wodorową ma na celu wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej w województwie świętokrzyskim. W ramach współpracy planowane są realizacje między innymi takie jak:
Realizacja tych projektów będzie miała istotny wpływ na rozwój gospodarki wodorowej w województwie świętokrzyskim. Dzięki nim województwo stanie się bardziej konkurencyjne i przyjazne środowisku.
Polska ma duży potencjał do rozwoju gospodarki wodorowej. Kraj posiada zasoby energii odnawialnej, które można wykorzystać do produkcji wodoru. Ponadto Polska ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę transportową, która umożliwia dystrybucję wodoru.
Zgodnie z prognozami Krajowego Planu Odbudowy, do 2030 roku w Polsce ma powstać ponad 1000 MW mocy produkcyjnych wodoru. W tym celu rząd planuje przeznaczyć 2,5 miliarda złotych dotacji.
Unia Europejska również dąży do rozwoju gospodarki wodorowej. W związku z tym UE przyjęła plan “Hydrogen Strategy for a Climate-Neutral Europe”. Plan zakłada, że do 2030 roku w Europie ma powstać 40 GW mocy produkcyjnych wodoru, a do 2050 roku 400 GW.
UE planuje również wspierać rozwój infrastruktury wodorowej. W tym celu Komisja Europejska proponuje utworzenie Europejskiego Funduszu Wodorowego, który będzie finansował projekty związane z produkcją, magazynowaniem i dystrybucją wodoru.
Rozwój gospodarki wodorowej jest kluczowy dla transformacji energetycznej. Wodór może stanowić alternatywę dla paliw kopalnych w wielu sektorach gospodarki, w tym w energetyce, transporcie i przemyśle.
Współpraca między podmiotami gospodarczymi i instytucjami publicznymi jest niezbędna do rozwoju gospodarki wodorowej. Dzięki współpracy możliwe jest m.in.:
Partnerstwo między EkoEnergia Polska a Świętokrzyską Doliną Wodorową jest przykładem takiej współpracy. Realizacja wspólnych projektów w ramach tego partnerstwa będzie miała istotny wpływ na rozwój gospodarki wodorowej w województwie świętokrzyskim.