Optymalizacja przedsiębiorstwa to nie tylko koszty produkcji, ale również wydatki energetyczne. Instalacje fotowoltaiczne dla firm stają się coraz popularniejsze. Poznaj kilka sposobów, dzięki którym energia z alternatywnych źródeł zawita u Ciebie.
Zastosowanie instalacji fotowoltaicznej w przedsiębiorstwie skutecznie obniża rachunki za prąd, które rosną w zastraszającym tempie. Inwestycja w OZE to świetny pomysł dla każdej firmy, zwłaszcza jeśli posiada ona magazyny, hale oraz inne duże powierzchnie. Wytwarzanie i pozyskiwanie prądu z energii słonecznej pozwala zoptymalizować budżet przedsiębiorstwa pod kątem kosztów energetycznych, a do tego okresowe podwyżki cen za energię elektryczną nie będą tak dotkliwie dotykać firmy z fotowoltaiką.
Uzyskanie częściowej niezależności od dostawców prądu to także duży atut instalacji OZE. Choć inwestycja w panele fotowoltaiczne jest znaczną kwotą, to koszt ten można amortyzować i w zupełności odliczyć podatek VAT. Instalacja fotowoltaiczna po zamontowaniu wymaga jedynie cyklicznych serwisów przez specjalistów EkoEnergia, w praktyce jest bezobsługowa. Nie rodzi potrzeby nadzoru czy zatrudnienia dodatkowych pracowników. Kolejny aspekt przemawiający za inwestycją w instalację fotowoltaiczną w biznesie to czynnik ekologiczny. Jest to rozwiązanie odpowiedzialne społecznie. Pozyskując energię z naturalnych źródeł, przedsiębiorstwo minimalizuje emisję dwutlenku węgla.
Dla przykładu instalacja o mocy 1 kW może zmniejszyć wydzielanie się dwutlenku węgla nawet do 800 kg na rok. Świadomość ekologiczna przedsiębiorstwa często jest ważnym kryterium przy wyborze pracodawcy. W dzisiejszych czasach wiele osób chce żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Podobnym kryterium kieruje się także podczas szukania pracy. Wybierając instalację fotowoltaiczną, dbasz jednocześnie o środowisko naturalne i wizerunek marki.
Instalację OZE przedsiębiorstwo może wrzucić w koszty i amortyzować. W zależności od tego, czy jest możliwość zdemontowania fotowoltaiki, może być ona uznana za środek trwały lub za część składową budynku, w momencie gdyby nie było możliwości usunięcia jej bez uszczerbku na konstrukcji budowli. W tym drugim przypadku instalacja fotowoltaiczna będzie amortyzowana wraz z budynkiem, podwyższając tym samym jego wartość.
Jeśli inwestycja została uznana za odrębny środek trwały, możliwa jest amortyzacja na poziomie 7% rocznie. Założenie instalacji fotowoltaicznych korzystne jest także dla osób rozpoczynających działalność lub ze statusem małych podatników. Możliwa jest wtedy jednorazowa amortyzacja inwestycji. Kolejnym finansowym atutem instalacji fotowoltaicznej jest możliwość całkowitego odliczenia podatku VAT. W perspektywie czasu inwestycja w alternatywne źródła energii zwraca się w przeciągu 8 do 10 lat, a same panele posłużą znacznie dłużej.
Przedsiębiorstwa oprócz odliczenia kosztów mogą liczyć na dofinansowanie w postaci:
Decydując się na inwestycję, kierujemy się bilansem zysków i strat, potencjalnym ryzykiem oraz prognozą jej zwrotu. Alternatywne źródła energii to koszt, który warto ponieść, zwłaszcza przy możliwych dofinansowaniach i gwarancjach. Wprowadź swoje przedsiębiorstwo w nową erę z instalacją fotowoltaiczną i ekologicznymi rozwiązaniami.