W czasach kryzysu klimatycznego energia odnawialna staje się najważniejszą gałęzią energetyki. W Polsce również coraz więcej osób poszukuje możliwości korzystania ze źródeł energii, które nie szkodzą środowisku naturalnemu.
Od pewnego czasu zauważam ogromny wzrost zainteresowania „zieloną energią”, co jest związane z coraz większą świadomością ekologiczną społeczeństwa. Wcześniej najważniejszym aspektem wpływającym na decyzję o instalacji fotowoltaicznej był czynnik ekonomiczny – możliwość zaoszczędzenia na opłatach za prąd, skorzystania z dopłat do instalacji. Jednak dla młodszych pokoleń podstawową wartością płynącą z energii odnawialnej jest aspekt ekologiczny. Osoby te nie wyobrażają sobie domu bez pompy ciepła czy fotowoltaiki. Firma EkoEnergia Polska od 2013 roku pomaga dokonać zmiany ludziom, którzy chcą zrezygnować z konwencjonalnych źródeł zasilania. Nasi przedstawiciele pracują na terenie całej Polski i służą swoją fachową wiedzą oraz kompetencjami w celu opracowania projektów odpowiadających na konkretne zapotrzebowanie klienta.
W gospodarstwach domowych montujemy mikroinstalacje fotowoltaiczne czyli tak zwane instalacje prosumenckie do 50 kW. Prosument jest zidentyfikowany w ustawie o odnawialnych źródłach energii jako osoba, która produkuje energię elektryczną i konsumuje ją na potrzeby własne. W zasadzie każda osoba posiadająca dom i działkę może zostać prosumentem. Panele można instalować na dachu, ścianie, gruncie, a jednym z najnowszych rozwiązań jest carport. Pozwala on połączyć konstrukcję do montażu paneli z zadaszonym miejscem parkingowym. Posiadanie mikroinstalacji fotowoltaicznej pozwala zaoszczędzić nawet 90% na rachunkach za prąd. Niewykorzystana energia jest magazynowana w sieci i możemy ją odebrać wtedy, kiedy potrzebujemy sobie ją znowu zapewnić. Instalacje domowe mają wsparcie rządowe w postaci programów “Mój prąd” i “Czyste powietrze” oraz różnego rodzaju preferencyjnych pożyczek z banków i innego rodzaju instytucji finansowych. Okres zwrotu inwestycji, patrząc na statystyki, wynosi około 5 lat, a trwałość takiej instalacji to 30 lat.
Ostatnio nastąpił duży wzrost cen energii elektrycznej dla firm. Spowodowało to, że właściciele małych i średnich przedsiębiorstw zaczęli poszukiwać możliwości posiadania własnej elektrowni. Naturalnie zwracają się w stronę energii odnawialnej. Jest nie tylko przyjazna dla środowiska, ale również atrakcyjna z ekonomicznego punktu widzenia. Instalacje tego typu można finansować za pomocą instrumentów zwrotnych, kredytu częściowo umarzalnego, który często oferują Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, a okres zwrotu inwestycji również wynosi około 5 lat. Wielkość instalacji jest uzależniona od rozmiaru firmy. Małe i średnie instalacje fotowoltaiczne to instalacje prosumenckie. Ich montaż przebiega podobnie jak w przypadku gospodarstw domowych, a proces uruchomienia zajmuje około 30 dni. Instalacje powyżej 50 kW nie pozwalają magazynować nadwyżki energii w sieci, ale umożliwiają jej sprzedaż.
Większość wyprodukowanej energii jest przeznaczona na potrzeby bieżące zakładu, ponieważ profil produkcji jest zgodny z profilem zużycia energii i nie jest konieczne jej akumulowanie. Instalacja powyżej 50kw wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę i warunków przyłączeniowych z zakładu energetycznego. Sprawia to, że proces uruchomienia instalacji może ulec znacznemu wydłużeniu ze względu na wymogi przedstawione przez operatora. Czasami warunki te są na tyle niekorzystne, że inwestycja przestaje być opłacalna. Mimo to, projekty te cieszą się dużą popularnością. Dla nich granica zwrotu jest równie atrakcyjna i wynosi około 5-6 lat.
Elektrownie słoneczne to duże farmy przemysłowe, które zajmują obszar od kilku do kilkudziesięciu ha. Mogą powstawać na potrzeby zasilania dużych zakładów przemysłowych, najczęściej jednak służą zarabianiu pieniędzy na produkcji energii elektrycznej. EkoEnergia Polska umożliwia nie tylko instalację elektrowni na gruncie klienta, ale również zainwestowanie kapitału w jeden ze swoich projektów i objęcie udziałów w istniejącej elektrowni. Inwestycje te są warte uwagi, szczególnie w czasie pandemii, ponieważ są bezpieczną formą lokaty kapitału w pewnego rodzaju nieruchomość. Elektrownia fotowoltaiczna jest to tak naprawdę energetyczny obiekt infrastrukturalny, który nieustannie produkuje energię elektryczną, co najważniejsze – w sposób bezobsługowy. Do tego, zgodnie z nowelizacją prawa energetycznego, posiadający priorytet przy dostarczaniu energii do sieci i pierwszeństwo przed energią konwencjonalną. Stopa zwrotu zainwestowanego kapitału wynosi około 8%.
W ubiegłym roku powołaliśmy do istnienia spółki EPS, która buduje w swoim portfelu farmy fotowoltaiczne o mocy 200 MW. ETS, która zarządza energią wyprodukowaną przez farmy i obsługuje ich serwis. W przyszłości mamy zamiar uruchomić możliwość wykupienia obligacji emitowanych przez nasze spółki. Chcemy, aby lokowanie kapitału w produkcję „zielonej energii” było dostępne nie tylko dla najbogatszych inwestorów, ale aby było możliwe już na poziomie wydatku rzędu kilku tysięcy złotych.