Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Planujesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz, jak możesz odliczyć jej koszt od podatku? Dowiedz się, kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i jakie warunki musisz spełnić.

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Na to pytanie próbuje sobie odpowiedzieć każda osoba stojąca przed budową domu lub termomodernizacją. Inwestycja w odnawialne źródła energii daje mnóstwo korzyści, wśród których można wymienić:

  • aktywny wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery,
  • brak ryzyka generowania hałasu oraz zanieczyszczeń,
  • obniżenie rachunków za prąd,
  • niezależność energetyczną. 

Jest wiele powodów, dla których warto zamontować instalację fotowoltaiczną zarówno w nowym, jak i starym domu. Fotowoltaikę można używać do ogrzewania wody lub podpiąć do przetwornicy, gdzie będzie przetwarzana energia. Panele fotowoltaiczne wysokiej jakości posłużą przez długi czas. Inwestycja OZE zdąży nie tylko się zwrócić, ale także pozwoli zaoszczędzić część kwoty, która byłaby wydawana na rachunki za prąd.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać każdy, kto rozlicza się na zasadzie skali podatkowej, jednolitej stawki podatku wynoszącej 19% lub na podstawie ryczałtu od przychodów zewidencjonowanych. Należy jednak pamiętać, że tylko podatnik posiadający tytuł własności lub współwłasności może skorzystać  z tej ulgi. Dotyczy ona instalacji fotowoltaicznych zakończonych w okresie trzech następujących lat od roku podatkowego, podczas którego zostały poniesione pierwsze koszty. 

Ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę

Ten rodzaj ulgi można zastosować jeśli zostały poniesione koszty związane z termomodernizacją. Do takich inwestycji zalicza się m.in. instalacja fotowoltaiczna. Można skorzystać z odliczenia kwoty do 53 tysięcy złotych w jednym roku, a jeśli rozliczasz się z małżonkiem, to wtedy suma ulgi rośnie do 106 tysięcy złotych. Ulga termomodernizacyjna jest możliwa w deklaracjach PIT 36, PIT 36L, PIT 37 i PIT 28. Kwotę należy wpisać w rubryce „Odliczenia od dochodu”, obowiązkowe jest także dołączenie wypełnionego PIT/O. Ulgę można łączyć również z programem Mój Prąd.

Odliczenie fotowoltaiki

Choć instalacja fotowoltaiczna to droga inwestycja, to w świetle programów dofinansowujących alternatywne źródła energii oraz wysokiej kwoty ulgi termomodernizacyjnej, instalacja OZE jest racjonalnym wyborem. Niezależność od rosnących cen za energię elektryczną oraz brak szkodliwego wpływu na środowisko naturalne w połączeniu z atrakcyjnymi możliwościami obniżenia podatku to atut instalacji fotowoltaicznej.