Jak optymalizować zużycie energii w przedsiębiorstwie?

W skali globalnej zapotrzebowanie na energię elektryczną wykazuje tendencje do ciągłego wzrostu. Dodatkowo obserwuje się ciągle rosnące ceny za energię elektryczną. Zatem coraz ważniejsze staje się optymalizowanie zużycia energii ze względu na ogromne koszty ponoszone w przedsiębiorstwach. W Polsce ok. 80% energii elektrycznej produkowane jest w elektrowniach konwencjonalnych wykorzystujących węgiel kamienny oraz brunatny. Ten sposób produkcji charakteryzuje się niską sprawnością (do ok. 35%) oraz negatywnym oddziaływaniem na środowisko naturalne. Ograniczenie zużycia, a co za tym idzie zmniejszenie produkcji ze źródeł nieodnawialnych idzie w parze ze zmniejszeniem emisji pyłów, SO2, CO2, NOx.

Optymalizacja zużycia energii w przedsiębiorstwie

W celu optymalizacji zużycia energii w przedsiębiorstwie stosuje się szereg działań, których zadaniem jest redukcja. Głównym celem optymalizacji zużycia jest zmniejszenie kosztów ponoszonych przez dany podmiot. W pierwszej kolejności rekomendowane są działania, które nie wymagają poniesienia nakładów inwestycyjnych. Należy również rozważyć implementację środków skupiających się na usprawnieniu efektywności operacyjnej oraz wprowadzenie mechanizmów monitorowania i analizy zużycia zasobów. Ponadto, warto brać pod uwagę strategie ukierunkowane na redukcję zużycia energii, materiałów i surowców, co może przyczynić się do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.

Wskazane jest także wdrożenie systemów automatyzacji, aby zoptymalizować procesy produkcyjne i logistyczne. Dodatkowo, istotnym krokiem może być promowanie świadomości pracowników w zakresie efektywnego wykorzystania zasobów. Jednym z rozwiązań optymalizujących zużycie energii elektrycznej jest dopasowanie parametrów dystrybucji do obecnej charakterystyki poboru energii. Właściwe określenie dziennego rytmu, czy harmonogramu zużycia prądu jest bardzo ważne dla wyboru najkorzystniejszej taryfy energetycznej, a co za tym idzie obniżenia kosztów.

Efektywne zoptymalizowanie zużycia energii – wymiana oświetlenia na LED dla oszczędności nawet do 80%

Kolejną kwestią umożliwiającą zoptymalizowanie zużycia energii jest wymiana oświetlenia na źródła LED. Do ich zalet można zaliczyć bardzo niskie zużycie, pozwalające na obniżenie kosztów z tytułu oświetlenia pomieszczeń nawet do 80%. Ponadto charakteryzują się długim czasem pracy oraz wysokim bezpieczeństwem użytkowania. Oświetlenie LED pozwala obniżyć wartość mocy umownej, przyczyniając się do redukcji kosztów dystrybucji.

Strategie inwestycyjne w obliczu podwyżek cen

Sposobem na amortyzację podwyżek cen energii w budżecie przedsiębiorstwa są również szeroko pojmowane inwestycje. Wiążą się one z wydatkami, ale w dłuższej perspektywie czasu przyniosą oszczędności. Wymiana starych sprzętów potrzebnych do pracy oraz urządzeń w częściach socjalnych przedsiębiorstwa, na nowe energooszczędne przyczyni się do zmniejszenia ilości energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania urządzeń.

Optymalizacji zużycia w przedsiębiorstwie

W celu zoptymalizowana zużycia energii w przedsiębiorstwie można wykorzystać także systemy do zarządzania energią. Tworzą one podstawę oszczędzania, bowiem wskazują newralgiczne miejsca i punkty w przedsiębiorstwie. Ich optymalizacja jest wymagana do obniżenia bieżących kosztów i racjonalnego zaplanowania wydatków w przyszłości. Świadome zarządzanie i skuteczna optymalizacja przyniesie wymierne korzyści finansowe i pozafinansowe polegające na zmniejszeniu ilości zużytej energii. W rzeczywistości oznacza to mniejszą eksploatację naturalnych zasobów Ziemi i czystsze środowisko naturalne. Korzyści które może przynieść system zarządzania mediami użytkowymi to m.in. minimalizacja kar za przekroczenie mocy umownej. System w przedsiębiorstwie zapewni kontrolę mocy umownej oraz informację o nagłych zdarzeniach i sytuacjach alarmowych, kontrolę istotnych parametrów sieci (odczyty bieżące i dane historyczne) m.in: napięcia i prądy na fazach, moc czynna pobierana i oddawana, moc bierna lub innych parametrów.