Ekologiczne dofinansowanie

Iwona Janik, kierownik działu dotacji w EkoEnergia Polska

Inwestowanie w zieloną energię jest bardzo ważne nie tylko dla Polski, ale także dla całej Europy. Szereg rozwiązań ma zachęcić do stawiania na źródła ekologiczne. To sprawia, że inwestowanie w tę dziedzinę, nie tylko przynosi oszczędności, ale jest po prostu tanie. W Polsce, ale także w regionie można wybudować instalację fotowoltaiczną, albo wymienić piec na ekologiczny ponosząc zaledwie 50% proc. kosztów. Możliwości pomocy jest bardzo dużo. Zadaniem działu dotacji EkoEnergii jest znalezienie, takiego programu, takiego źródła, które będzie dla Państwa najkorzystniejsze. Pomagamy także w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie, a potem także w rozliczeniu dotacji, czy pożyczki. Mogą zgłaszać się do nas zarówno klienci indywidualni, jak i firmy czy instytucje.

Wielu Polaków coraz chętniej sięga po dofinansowanie z programów „Czyste powietrze” i „Mój prąd”. Dzięki pierwszemu możemy otrzymać pieniądze na: wymianę, zakup i montaż źródeł ciepła, instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody, instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, mikroinstalację fotowoltaiczną, ocieplenie przegród budowlanych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, a także na przygotowanie potrzebnej do rozpoczęcia prac dokumentacji czyli przeprowadzenie audytu energetycznego i dokumentacji projektowej.

Dofinansowanie do programu “Czyste Powietrze” i “Mój Prąd”

Maksymalne dofinansowanie z programu „Czyste powietrze” wynosi 32 tys. zł. dla budynku. Oczywiście wysokość dofinansowania jest zależna od dochodów właściciela. Co ważne dla Państwa, nabór w tym programie prowadzony jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w sposób ciągły.

Dużym zainteresowaniem cieszy się także program „Mój prąd”. Dzięki niemu, mogą Państwo otrzymać pieniądze na budowę instalacji fotowoltaicznej. Dofinansowanie obejmuje 50 proc. poniesionych kosztów i wynosi nie więcej niż 5 tysięcy złotych. Program skierowany jest do gospodarstw domowych. Aktualnie czekamy na wznowienie naboru i możliwość składania wniosków.

Właściciele gospodarstw domowych mogą korzystać także z programów wsparcia przygotowanych przez samorządy. Do wymiany nieekonomicznych, starych pieców dokłada Miasto Kielce oraz Gminy.

Skorzystać z pomocy mogą też przedsiębiorcy i instytucje publiczne. Pomoc w uzyskaniu dofinansowania na budowę instalacji energooszczędnych w budynkach należących do przedsiębiorstwa/budynkach użyteczności publicznej oferują m.in. NFOŚ, PARP, ARiMR oraz Urząd Marszałkowski. Z myślą o firmach przygotowano także program „Energia Plus”. Na przedsiębiorców czekają: dotacje z budżetem prawie 50 mln zł oraz pożyczki udzielane na zasadach preferencyjnych.

To tylko część możliwości wsparcia. Jeśli mają Państwo pytania czekam na kontakt: iwona.janik@ekoenergiapolska.pl, tel. 511 153 784