W miarę wzrostu świadomości dotyczącej zmian klimatycznych, wyczerpywania się konwencjonalnych źródeł energii oraz potrzeby ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, inwestowanie w samowystarczalność energetyczną staje się strategicznym priorytetem dla różnych sektorów społeczeństwa. Więcej w tym temacie zarówno z perspektywy inwestora, jak i wykonawcy OZE przedstawia Ekspert z firmy EkoEnergia Polska – Krzysztof Wawszczak.
Obecnie obserwujemy tendencję do coraz częstszych inwestycji w samowystarczalność energetyczną przez firmy. Spowodowane jest to nie tylko czynnikami inwestycyjno-biznesowymi, z czym mieliśmy do czynienia do tej pory. W ostatnim czasie również zmiany w systemie raportowania ESG powodują, że coraz więcej firm przywiązuje uwagę do poziomu śladu węglowego oraz stopnia swojej samowystarczalności.
W przypadku instalacji fotowoltaicznych na dachach najistotniejszy jest wymóg względem strefy południa. Także ważne jest otoczenie geograficzne, które nie powodowałoby zacienienia modułów.
Z kolei w przypadku miksu energetycznego, dążąc do samowystarczalności energetycznej nie możemy mówić tylko o instalacjach fotowoltaicznych, ale również o elektrowniach wiatrowych. Dla tego źródła kluczowe są lokalne zasoby wiatru, które na danym terenie będą decydowały o stopie zwrotu z takiej inwestycji.
Wyborowi technologii w danej lokalizacji służą różnego rodzaju opracowania czy koncepcje dążenia do samowystarczalności energetycznej. Indywidualnie przygotowujemy dla każdego naszego klienta. W ramach takiego opracowania rozpatrujemy, która technologia w największym stopniu przyczyni się do zwiększenia współczynnika samowystarczalności energetycznej.
W przypadku monitorowania i oceniania efektywności, korzystamy ze specjalnych systemów IT, które pomagają nam w połączeniu ze stacjami pogodowymi. Pozwala nam to ocenić skuteczność działania danej instalacji oraz monitorować ją wręcz na bieżąco u naszego klienta. Tego typu technologie pozwalają nam również na sprawdzanie sprawności instalacji fotowoltaicznych w przypadku łańcucha połączenia paneli, co przyspiesza i ułatwia prace serwisowe.
Jeśli chodzi o przykład jednego z naszych projektów, to obecnie jesteśmy na etapie założenia pierwszej w województwie świętokrzyskim spółdzielni energetycznej, którą tworzymy w oparciu o koncepcję przygotowywaną dla naszego klienta. Dzięki temu działaniu nasz klient będzie oszczędzał ok. 135 tys. zł rocznie, co łącznie przekłada się na 31% spadku kosztów na obiektach, które wchodzą w skład spółdzielni energetycznej.
Magazyny energii pozwalają przede wszystkim na zwiększenie korzyści z odnawialnych źródeł energii i zwiększenie poziomu auto konsumpcji. Ponadto pozwalają one na wykorzystanie energii w godzinach, w których osoba nie mogłaby bezpośrednio wykorzystywać energii posiadanych źródeł OZE. Dzięki temu możemy mówić o pełnym zarządzaniu energią. Nie tylko w kontekście korzystania z OZE, ale również w kontekście zarządzania energią w danej firmie czy zakładzie. Dodatkowo dzięki magazynowi energii możemy obniżyć koszty części opłat stałych. Przede wszystkim mowa tu o opłacie mocowej, ponieważ chwilowe pobory energii będą miały bardziej wypłaszczony charakter.
Osobiście uważam, że inwestorom najbardziej służyłaby większa stabilność regulacji prawnych, które w ostatnim czasie dość dynamicznie się zmieniają.
Natomiast nowelizacja ustawy UC99, która obecnie czeka na podpis prezydenta wprowadza szereg rozwiązań, które docelowo umożliwią podmiotom funkcjonowanie w ramach klastrów energii dla korzystania z ulg w opłatach dystrybucyjnych przysługującym członkom klastra. Z perspektywy wykonawcy OZE mamy nadzieję, że dzięki temu procesy inwestycyjne w ramach lokalnych społeczności energetycznych nabiorą szybszego tempa.
W zakresie zagrożeń inwestycji przede wszystkim możemy wyróżnić niestabilność cen energii na rynku. Utrudnia to kalkulowanie okresu zwrotu z inwestycji dla danego klienta. Nie ma ryzyka, że inwestycje się nie zwrócą, aczkolwiek w związku z niestabilnością cen ciężko jest szczegółowo określić okres zwrotu z inwestycji.
Natomiast regulacje prawne obecnie kierują się w stronę lokalnych społeczności energetycznych i są to dla inwestorów bezpieczniejsze kierunki, które z większym prawdopodobieństwem będą premiowane na rynku w najbliższym czasie.