Coraz więcej osób zastanawia się nad inwestycją w alternatywne źródła energii – kolektory słoneczne. Można wymienić kilka powodów, dla których zamontowanie kolektorów słonecznych jest korzystnym działaniem. Warto jednak przed podjęciem decyzji dowiedzieć się, w jaki sposób działają te urządzenia oraz jakie zalety niesie za sobą inwestycja w nie.
Działanie kolektora słonecznego polega w dużej mierze na przemianie energii słonecznej w cieplną. Jak to jest możliwe? Otóż urządzenia są zbudowane w taki sposób, aby pod wpływem promieni słonecznych ich powierzchnia się nagrzewała. Kolektor słoneczny w części zwanej absorberem zamienia energię słoneczną w cieplną, którą następnie przenosi specjalna substancja.
W zależności od tego, jak został skonstruowany kolektor słoneczny, może być wykorzystany w tym celu np. glikol. Substancja odporna na zamarzanie jest transportowana przez miedziane orurowanie. Następnie ta energia jest przekazywana do ogrzewania kotła na ciepłą wodę użytkową. Dzięki temu jest możliwe wykorzystanie energii z promieni słonecznych do ekologicznego nagrzewania wody.
Wiele osób często używa zamiennie nazewnictwa związanego z instalacją fotowoltaiczną i kolektorami słonecznymi. Wynika to z tego, że oba urządzenia działają w podobny sposób. Otóż zamieniają energię pozyskiwaną z promieni słonecznych na inną. Natomiast warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna służy do produkcji prądu, natomiast kolektory słoneczne pozyskują energię cieplną. Warto również zastanowić się, jak przedstawiają się różnice konstrukcyjne, które pozwalają na uzyskanie innych rezultatów. Jak zbudowane są kolektory słoneczne? Oto elementy, które go tworzą:
Taka budowa umożliwia zamianę energii słonecznej w cieplną oraz ogrzewanie wody.
Najczęstsze obawy, jakie można usłyszeć przy urządzeniach wykorzystujących energię słoneczną, jest wątpliwość czy działają one przez cały rok. Warto pamiętać, że promienie słoneczne przedzierają się nawet podczas zachmurzenia. Chociaż absorpcja energii będzie zdecydowanie większa podczas cieplejszych miesięcy, to nawet zimą kolektory słoneczne spełniają swoje funkcje. Warto wtedy zadbać, aby pokrywa śnieżna nie zasłaniała urządzenia. Bardzo często można zaobserwować, że śnieg sam spływa z ciepłego od promieni słonecznych absorbera. Jeśli tylko do kolektora słonecznego docierają promienie słoneczne, wtedy jest możliwe przekształcenie ich na ciepło oraz doprowadzenie do kotła ciepłej wody użytkowej. Kolektory słoneczne działają przez cały rok, dopóki mają dostęp do promieni UV, nawet tych rozproszonych.
Wciąż sporo osób zastanawia się, czy jest sens inwestycji w alternatywne źródła energii grzewczej. Warto jednak wiedzieć, że w dobie szalejących cen za gaz, prąd czy paliwa stałe, kolektor słoneczny z EkoEnergia Polska, będzie ogrzewał wodę przez cały rok. Inwestycję wykonuje się tylko raz, a niektóre urządzenia mają gwarancję nawet do 25 lat. Przy poprawnej konserwacji oraz wyborze wysokiej jakości kolektora słonecznego, przez wiele czasu można ograniczyć zużycie prądu czy gazu na ogrzanie ciepłej wody. Dzięki temu możliwe jest także uniezależnienie się od awarii energii elektrycznej.