Wszystkim wiadomo, że im wyższy stopień automatyzacji gospodarstwa, tym wyższe będą rachunki za prąd, które mogą sięgać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za miesiąc. Nowoczesne obory, dojarnie, myjnie ,chłodnie czy mieszalniki, to urządzenia, które mają największe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Poza tym także sam dom, zwłaszcza jeśli jest on częścią gospodarstwa agroturystycznego, zużywa coraz więcej energii. Pojawiają się przecież nowe urządzenia takie jak np. płyty indukcyjne, klimatyzacje , nowoczesne promienniki elektryczne, sauny, nierzadko baseny czy podświetlane ogrody, a także właściciele lubią czasami pomajstrować w domowym warsztacie.
Może zatem już czas
Przeczytaj uważnie:
„Decydując się na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej, właściciel gospodarstwa rolnego, będący płatnikiem podatku VAT, ma prawo do odliczenia go w całości, dzięki czemu odzyskuje 23% poniesionych kosztów. Z kolei ulga inwestycyjna dla rolników (którą można odliczać nawet przez 15 kolejnych lat) decydujących się na inwestycje ekologiczne to kolejne 25% odliczane od podatku gruntowego….”
Rolnicy ,którzy są wytwórcami energii elektrycznej również na potrzeby własne, przysługuje status prosumentów co oznacza, że mogą oddawać wytwarzaną przez siebie energię, której w danym momencie nie wykorzystują na swoje bieżące potrzeby, na „przechowanie” do sieci i wykorzystać w miarę konieczności. Energia ta jest bilansowana w stosunku 0,8:1 dla instalacji do 10 kWp oraz albo 0,7:1 dla instalacji o mocy od 10 do 50 kWp.
Rodzina Państwa Kowalskich posiada dużą chlewnię zużywającą rocznie 45 000 kWh. Właściciele zdecydowali się postawić instalację fotowoltaiczną z niewielką rezerwą mocy. Dach chlewni jest średniej wielkości oraz skierowany na południe.
Kowalscy zdecydowali się na wysokowydajne panele od wiodącego producenta, np. firmy Jinko – przykładowy panel 390 Wp monokrystaliczny w technologii Half Cut, korzystając z usług EkoEnergii Polska jako, certyfikowanego instalatora, dzięki czemu mogą czuć się pewnie z gwarancją na produkt wynoszącą całe 25 lat. Wybrano trójfazowy inwerter marki Sofar 50000TL
Początkową cenę za prąd – 0,55 PLN za 1kWh.
Mimo, że wyliczenie powyższe jest uśrednione widzimy, że instalacja nawet bez ulg i dotacji zwróci się bardzo szybko, bo zaledwie w ok 7 lat i dodatkowo Państwo Kowalscy mogą odpisać sobie ok 49 000 od podatku rolnego w ramach ulgi inwestycyjnej