Powodów dla których warto kupić takie urządzenie jest kilka, ale najważniejszy to bezpieczeństwo i stabilność instalacji – podkreśla Łukasz Dziedzic, prezes EkoEnergia Polska.
Jak wiemy, właściwie dobrana instalacja fotowoltaiczna produkuje tyle energii, ile jest potrzebne do pokrycia całkowitego zapotrzebowania na prąd w gospodarstwie domowym.
– Ale produkcja energii wygląda różnie w różnych miesiącach roku. To zależy m.in. od warunków pogodowych. Latem mogą wystąpić nadwyżki, które są oddawane do sieci. Odzyskujemy je, ale niestety nie w całości. Dla instalacji o mocy do 10 kW odbierane jest 80 procent, natomiast dla mocy 10-50 kW – 70 proc. Jeśli mamy własny magazyn, cała energia zostaje w gospodarstwie domowym. Z wyprodukowanej i zgromadzonej możemy skorzystać w dowolnym momencie. Bez ponoszenia żadnych kosztów – mówi Łukasz Dziedzic.
– Dzięki magazynowi, wykorzystywanie prądu dostosowane jest do potrzeb gospodarstwa, a są przecież one różne nie tylko w określonych porach roku, ale także porach dnia. W dużym skrócie magazyn równa się bezpieczeństwo i poczucie spokoju – mówi Łukasz Dziedzic.
Magazyny energii są zabezpieczeniem przed przerwami w dostawie energii. Zaletą jest także możliwość współpracy z agregatami prądotwórczymi.
– Ważne jest także, że w przypadku powiększenia instalacji, możemy dokupić kolejny magazyn. Dla wielu osób ważny jest też aspekt praktyczny, te urządzenia nie zajmują wiele miejsca i są estetyczne – mówi Bartosz Firmanty, dyrektor ds. innowacji.
Magazyn energii dobierany jest do każdej instalacji fotowoltaicznej indywidualnie. Kiedy decydujemy się na inwestycje w instalację, przedstawiciele naszej firmy dopasowują ją do wskazanego gospodarstwa, firmy, czy instytucji. Pod uwagę bierzemy wiele parametrów. Podobnie jest w przypadku magazynów energii, są różne, dostosowane do mocy instalacji – mówi dyrektor.
Przemysłowe magazyny energii są kupowane także przez właścicieli farm fotowoltaicznych, którzy chcą mieć kompletną kontrolę nad prądem, który jest wytwarzany.
– Farmy fotowoltaiczne, to coraz chętniej wybierany pomysł na inwestycje. Szczególnie w czasie pandemii. W naszej ofercie mamy: gotowe farmy, instalacje w trakcie budowy, ale możemy je także wybudować od podstaw. Polecamy od razu zainwestowanie w magazyn energii. To kompletna inwestycja z gwarancją zysku. Dlaczego? Bo zapotrzebowanie na prąd stale rośnie i wyprodukowaną energię zawsze możemy sprzedać, jeśli sami jej nie wykorzystamy. Farmy kupują nie tylko klienci indywidualni, ale również firmy – mówi Łukasz Dziedzic.
Do wielu zielonych inwestycji można uzyskać rządowe i samorządowe dopłaty, choćby z programu „Czyste powietrze”. Niewykluczone, że niebawem pojawią się także dopłaty do zakupu magazynów energii w programie „Mój prąd 3.0”. Według portalu Money.pl, 1 lipca rozpocznie się kolejny nabór do tego programu. Tym razem będzie on nastawiony nie tylko na produkcję energii, ale i jej wykorzystanie. Większą dotację będzie można otrzymać wnioskując o dopłatę do instalacji z magazynem, czy stacji ładowania aut.
Jak informuje portal rynekelektryczny.pl, na koniec lutego tego roku, moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła 4 242,7 MW. Oznacza to wzrost o prawie 140 proc. w stosunku do lutego 2020 r. Natomiast przez cały luty 2021 r., moc instalacji fotowoltaicznych zwiększyła się o 127,6 MW. Powstało 14 tys. 643 nowych instalacji PV. Przeciętna wielkość instalacji PV to 8,94 kW.
EkoEnergia Polska oferuje możliwości oszczędzania Klientom w całym kraju, m.in. dzięki montowaniu wysokiej jakości instalacji fotowoltaicznych, a także zarabiania, np. dzięki budowie farm oraz magazynów energii.
Nasi pracownicy pomagają także w zdobyciu dofinansowania do prowadzonych inwestycji. Realizujemy zamówienia dla klientów indywidualnych, wielu instytucji i samorządów z całego kraju.
Oferujemy także możliwość zakupu i instalacji ładowarek do samochodów elektrycznych. Odpowiadamy za budowę największej farmy fotowoltaicznej w regionie. Inwestycja realizowana jest w Bogucicach Drugich w gminie Pińczów.